РОЗДІЛ І. АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА.

РОЗДІЛ І. АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА.

І. АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА

Авангардівська об’єднана територіальна громада утворена відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», згідно з рішенням від 25.05.2017 року № 702-VI, в результаті об’єднання Авангардівської селищної ради та Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області. До складу громади увійшли два населені пункти – смт Авангард та с. Прилиманське.

22 грудня 2019 року відбулися додаткові вибори депутатів щодо добровільного приєднання с. Нова Долина до складу Авангардівської селищної ради.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 720-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Одеської області»та за результатами місцевих виборів, які відбулися 25 жовтня 2020 року, до складу Авангардівської селищної територіальної громади увійшли смт Хлібодарське та селище Радісне Біляївського району Одеської області.

1.1. Географічне розташування територіальної громади, опис суміжних територій

Авангардівська селищна територіальна громада розташована на захід від міста Одеса і має надзвичайно вигідне географічне розташування. Через територію громади проходить кілька автодоріг міжнародного та регіонального значення, поряд – Міжнародний аеропорт «Одеса» та залізнична станція «Одеса Західна».

Адміністративним центром громади є смт Авангард. Відстань від адміністративного центру громади до обласного центру, м. Одеса складає 13 км. Віддаленість населених пунктів громади від адміністративного центру – від  4,5 до 10 км.

Геолокація громади – 46°16′пн.ш., 30 °26′сх.д.

Територіальна громада займає площу 73,87  км². Територія громади є нерозривною, її межі визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що увійшли до складу Авангардівської селищної територіальної громади.

Ґрунтовий покрив Авангардівської селищної територіальної громади характеризується відносною однорідністю, що обумовлено її геоморфологічними особливостями, представлений переважно чорноземами. Рельєф території громади низинно-рівнинний. Більша частина території громади розташована в межах Причорноморської низовини, яка має рівнинний, подекуди пологохвилястий рельєф з абсолютними висотами до  20-30 м. Поверхня територія розчленована долинами, балками, глибина яких від 10-20 м.

Родовищ горючих та металічних корисних копалин на території громади не зареєстровано, серед неметалічних зареєстровано два родовища червоно-бурих глин на території Новодолинської громади, придатних для виготовлення будівельної цегли.

Для розвитку сільськогосподарського виробництва територія характеризується значними тепловими ресурсами. Сума активних температур (вище 10 градусів) дорівнює 3385 градусів, довжина безморозного періоду 234 дня. Середня глибина промерзання покрову досягає 40-50 см, найбільша – 70-105 см. Для даної місцевості притаманна посушливість, значна частина опадів випадає в теплий період (225-285 мм). Клімат помірно-континентальний з жарким сухим літом, м’якою малосніжною нестійкою зимою. Середня температура січня – 2 °С, липня +22 °С.

1.2. Демографічна характеристика громади

Людський потенціал надзвичайно важливий для сталого розвитку громади. Згідно статистичних даних, станом на 01.01.2020 року загальна чисельність населення Авангардівської територіальної громади становила 15515 мешканців, чисельність наявного населення за окремими населеними пунктами, які увійшли до Авангардівської територіальної громади після 25 жовтня 2020 року – 3 175 осіб.

Проте, значна кількість мешканців постійно проживає у громаді, але зареєстровані в інших місцях.

Відповідно до державних нормативів розробки статистичної інформації, розробка інформації щодо чисельності населення у сільських громадах в міжпереписний період не здійснюється, а розрахунки (оцінки) чисельності наявного населення за сільськими населеними пунктами здійснюється раз на рік станом на початок року. Зазначена ситуація є однією з найбільш проблемних та таких, що потребують нагального вирішення. Це пов’язано зі складнощами у плануванні діяльності громади з надання усього комплексу послуг своїм мешканцям.

Густота населення громади станом на 01.01.2021 року складає 266 осіб на 1 км² та є вищою від середньосвітового показник густоти населення, який становить 54 особи на 1 км², та від середнього по Україні, який становить 75,3 особи на 1 км² (за даними демографічного паспорту України).

1.3. Економічний розвиток

Виробнича спеціалізація громади – торгівля, супутні послуги, промисловість, а також сільськогосподарське виробництво (рослинництво). На території громади розташований найбільший в Україні промтоварний ринок, на якому працюють кілька десятків тисяч осіб. Водночас, значна кількість підприємців не є зареєстрованими мешканцями громади і, відповідно, не зареєстровані тут як підприємці. Виправлення цієї ситуації сприятиме зростанню надходжень до місцевого бюджету та якісному плануванню соціально-економічного розвитку.

План соціально-економічного розвитку опирається на економічну базу громади, яка складається з активно діючих підприємств на території Авангардівської селищної ради. Провідними бюджетоформуючими підприємствами громади протягом 2020 року, як і в попередні роки, залишається Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтоварний ринок» – 26 016 723,49 грн. та Товариство з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» – 19 755 656,59 грн. До п’ятірки бюджетонаповнюючих також увійшли ТОВ «Шляховик-97» – 4 292 058,26 грн, ТОВ «Валькор» – 3 919 343,20 грн та ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» – 2 889 592,80 грн.

Рис. 1.1. Основні бюджетонаповнюючі підприємства громади у 2020 році, тис. грн

Авангардівська селищна територіальна громада у контексті економічного розвитку має унікальні конкурентні переваги, пов’язані з вигідним географічним розташуванням та історично сформованим потужним підприємництвом у секторах торгівлі та логістики. З 19 грудня 1989 року тут розпочав свою торгівельну діяльність відомий «7-й кілометр», де торговців з одеського  Старокінного ринку «перевели» за межі міста. На сьогодні, це найбільший промтоварний ринок країни, що займає площу 110 га, з яких забудовано 75 га. На ринку зареєстровано 15 тисяч торгових точок. На підприємстві ТОВ «Промтоварний ринок» зареєстровано 1023 особи, середня заробітна плата яких складала у 2018 році 13 008 грн. При цьому, станом на 2018 рік у громаді зареєстровано лише 94 фізичних особи-підприємців.

Іншим потужним торгівельним підприємством є ТОВ «Епіцентр – К», де працює майже 1 тис. осіб і яке постійно нарощує свої торгівельні площі. Крім того, Авангардівська громада є домівкою для великої кількості малих та середніх підприємств, але значна частина з них зареєстрована в інших населених пунктах.

1.4. Стан розвитку інфраструктури

1.4.1. Транспортні комунікації та інфраструктура зв’язку

Через територію Авангардівської селищної ради проходять міжнародні дороги та дороги обласного значення:

– М-05-01 «Обхід міста Одеси»;

– Р-70 «Одеса – Білгород-Дністровський – Монаші»;

– М-15 «Одеса-Рені».

Усього доріг загального користування 60,466 км, з них:

– державного значення –  7,95 км;

– місцевого значення   –  60,466 км;

– з твердим покриттям  –  60,466 км;

– кількість мостів загального користування – 0.

Стан дорожньо-транспортної інфраструктури в цілому задовільний. Проблемним є те, що надзвичайно навантажені автошляхи проходять через населені пункти, створюючи дискомфорт для місцевих мешканців.

На території Авангардівської селищної територіальної громади надають послуги наступні інтернет-провайдери:Prime@Net, Застава.NET, Setka, Westelecom,  Tenet, Кетнет Телеком, Sononet та ін.

З метою оперативного інформування мешканців про життя та здобутки громади створено вебсайт селищної ради http://avangard.odessa.gov.ua/.

1.4.2. Житлово-комунальне господарство

Житлово-комунальні послуги з утримання житлових будинків і прибудинкових територій, водопостачання, вивезення сміття та інші на території громади надають ЖКП «Драгнава», КП «Авангардкомунсервіс» та КП «Хлібодарське виробниче управління житлово-комунального господарства», КП «Троянда».

Усі населені пункти громади забезпечені централізованим водопостачанням: живляться від водонасосної станції філії ТОВ «Інфокс» та від підземних джерел водопостачання (артсвердловин).

1.4.3. Соціальна інфраструктура та надання адміністративних послуг

Освітня мережа громади. Одним з пріоритетних напрямків діяльності було і залишається впровадження нової якості освіти в закладах громади.

Мережа закладів освіти Авангардівської селищної територіальної складається з: закладу дошкільної освіти «Берізка» Авангардівської селищної ради; Хлібодарського закладу дошкільної освіти «Берізка»Авангардівської селищної ради; закладу загальної середньої освіти «Авангардівська гімназія» Авангардівської селищної ради; закладу загальної середньої освіти «Новодолинський ліцей» Авангардівської селищної ради; закладу загальної середньої освіти «Прилиманський ліцей» Авангардівської селищної ради; Хлібодарського закладу загальної середньої освіти І-ІІІступенів Авангардівської селищної ради; комунального позашкільного навчального закладу «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Авангард» Авангардівської селищної ради.

Відділ освіти, культури, молоді та спорту Авангардівської селищної ради здійснює керівництво закладами освіти.

В усіх закладах освіти  навчання ведеться українською мовою.

У 2020 році на утримання закладів загальної середньої освіти та закладів дошкільної освіти, а також для виплати заробітньої плати було використано 44860,800 тис.грн.

У 2020 році за рахунок залишків освітньої субвенції було закуплено 1 шкільний автобус, меблі для Нової української школи, інтерактивні дошки, проектори та оргтехніку.

Проведено капітальний ремонт Прилиманської ЗОШ І-ІІІ ступенів – 1 493,020 тис.грн.

Авангардівський ЗДО «Берізка» відвідує 389 дітей,16 груп. Вартість харчування 1 дитини в день складає  в середньому 45 гривень.

Протягом 2020 року на проведення капітального ремонту ДНЗ «Берізка» спрямовано 231,900 тис.грн.

В закладах освіти навчається 1915 учнів, 58 класів.

У 2020 році забезпечено підвезення 536 учнів до закладів загальної середньої освіти. Здійснювався підвіз учнів та вчителів ЗЗСО «Прилиманський ліцей» та підвіз до школи № 130 в м. Одеса за рахунок коштів селищного бюджету.

З метою підтримки обдарованих дітей, за результатами конкурсу на призначення стипендій обдарованим дітям громади, у 2020 році 10 обдарованим дітям громади надається стипендія з селищного бюджету  в сумі 60,0 тис.грн.

На етапі завершення будівництво дитячого садка на 190 місць на території житлового масиву «Сьоме небо» в смт Авангард.

У 2019 році розпочато реалізацію проекту «Будівництво загальноосвітньої школи ІІ-ІІІ ступенів Авангардівського НВК «Дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) – загальноосвітня школа І ступеня» за адресою: 67805, Одеська область, смт Авангард, вул. Добрянського, 26 а».

Професійної освіти у громаді немає, водночас, мешканці мають можливість отримати увесь комплекс професійної та вищої освіти у м. Одеса.

Культура громади. У населених пунктах громади функціонують будинки культури, які надають увесь комплекс відповідних послуг, а саме:

– комунальне підприємство «Будинок культури та відпочинку» Авангардівської селищної ради;

– комунальний заклад «Прилиманський будинок культури та мистецтв».

В КП «Будинок культури та відпочинку» працює 18 студій, в комунальному закладі «Прилиманський будинок культури та мистецтв» – 11 клубних секцій. З загального фонду селищного бюджету на фінансування у 2020 році комунального підприємства та комунального закладу передбачено видатків на загальну суму 1411,505 тис.грн.

У червні 2020 року в Авангардівському будинку культури та відпочинку відкрито виставкову залу «Авангард», яка передбачає: краєзнавчий відділ, експозиція живопису «Пейзажи нашого селища», виставку робіт прикладного мистецтва, ткацтво, неткані гобелени в етно стилі, килимова техніка. Авторські ювелірні прикраси зі срібла з натуральними каміннями. Творчий перфоменс, конкурси, майстер-класи, семінари тощо.

На третьому поверсі Будинку культури та відпочинку функціонує модернізований медіа-освітній простір «Авангард», який передбачає: функціонування бібліотеки та освітнього медіа-простору з доступом до мережі інтернет, читальної зали, конференц-зали, ко-воркінгу.

Потребує реконструкції будівля Будинку культури та мистецтв в с. Прилиманське, розроблено проектно-кошторисна документація щодо реконструкції та капітального ремонту закладу культури, вартістю 85 537 505 грн.

Спорт. З метою виконання програм і здійснення заходів, спрямованих на забезпечення розвитку фізичної культури та спорту, у 2018 році почав працювати комунальний позашкільний навчальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Авангард».

Нині КЗ «Авангардівська КДЮСШ» нараховує 304 учні та займається 5 видами спорту.

Вихованці КДЮСШ «Авангард» з часу відкриття взяли участь в багатьох змаганнях різних рівнів (всеукраїнських, обласних), де регулярно займали призові місця, постійно беруть участь в загальнорайонних спортивних та інших заходах.

Протягом 2020 року, з метою розвитку спорту та популяризації здорового способу життя, вдалося реалізувати такі проєкти:

– Будівництво скейт-парку в с. Прилиманське, по вул. Восточна, 79-В;

– Будівництво мультифункціонального майданчика з гри у міні-футбол, гандбол, волейбол, баскетбол за адресою: вул. Спортивна, 18, смт Авангард.

Мережа закладів охорона здоров’я. З метою забезпечення надання жителям громади медичних послуг з первинної медичної допомоги в Авангардівській селищній територіальній громаді функціонує комунальне некомерційне підприємство «Авангардівська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини» у складі 5-ти амбулаторії, розташованих в смт Авангард, ж\м «Сьоме небо», с. Прилиманське, с. Нова Долина та смт Хлібодарське.

Станом на 31.12.2020 року 13759 жителів Авангардівської селищної територіальної громади подали декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу. Протягом 2020 року кількість відвідувань амбулаторій склала 27 066 осіб.

Амбулаторія обладнана сучасним кольпоскопом з відеосистемою, діатермокогулятором та новим сучасним апаратом ультразвукової діагностики.

Для надання висококваліфікованої медичної допомоги в поліклініці і вдома лікарі загальної практики сімейної медицини забезпечені спеціалізованими кейсами, які укомплектовані портативним глюкометром, отоскопом, офтальмоскопом, набором хірургічного та отоларингологічного інструментарію, неврологічним молоточком, медикаментами для надання невідкладної допомоги.

Крім того, за кошти місцевого бюджету придбано медичне обладнання: рентген апарат, УЗІ, кардіограф, кольпоскоп, дерматоскоп, апарат для вимірювання очного тиску, пульсоксіметри. Також для кабінету фізіотерапії придбане обладнання: тубус кварц, магніт, електрофарез, ампліпульс, УВЧ апарат, інгалятори.

У приміщені амбулаторії проведено ремонт, придбані сучасні меблі для зручності роботи медичного персоналу.

Для зручності та оперативності надання медичних послуг придбаний автомобіль DAEWOO Nexia.

У вересні 2020 року розпочато будівництво нової будівлі амбулаторії в смт Авангард, за адресою Фруктова 9а.

Надання адміністративних послуг. Наближення адміністративних послуг до громадян, їх доступність та висока якість – це одне із ключових завдань місцевого самоврядування. З цією метою в смт Авангард наприкінці жовтня 2020 року відкрито нове просторе приміщення Центру надання адміністративних послуг, яке облаштоване всім необхідним, враховуючи потреби людей з обмеженими можливостями.

За підтримки Програми «U-LEAD з Європою» кабінети ЦНАПу будуть облаштовані відповідною технікою для якісного надання адміністративних послуг.

Станом на 01.01.2021 року затверджено перелік адміністративних послуг, що надаються через ЦНАП в кількості 130 адміністративних послуг, а саме запроваджено послуги МВС, в результаті підписання угоди з Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Одеській області, послуги з питань у сфері земельних відносин та інші послуги, що надаються посадовими особами Авангардівської селищної ради. На всі послуги оновлені інформаційні та технологічні картки, форми заяв. Також проводиться робота стосовно запровадження надання послуг Держгеокадастру через ЦНАП.

Рис. 1.2. Динаміка чисельності звернень громадян для отримання адміністративних послуг через ЦНАП у 2019-2020 роках

Розпочатонадання комплексної послуги ІD – 14, з одночасним присвоєнням ідентифікаційного номеру,адміністратори ЦНАП пройшли навчання з надання комплексної послуги єМалятко. Адміністратори Центру забезпечують надання адміністративних послуг шляхом взаємодії із суб’єктами наданняадміністративних послуг, державні реєстратори безпосередньо здійснюють прийом, опрацювання тавидачу результату суб’єктам звернення.

Протягом 2020 року в ЦНАПі було прийнято та опрацьовано 12 427 звернень громадян. Фізичні та юридичні особи, які звернулися за отриманням адміністративних послуг,сплатили до селищного бюджету близько 536 703 грн.

1.5. Фінансово-бюджетний стан територіальної громади

До Авангардівської селищної  ради за  2020 рік надійшло податків і зборів  (без урахування трансферт) в сумі 175694,7 тис. грн, в тому числі до загального фонду – 152647,1 тис. грн, до спеціального фонду – 23047,6 тис. грн.

Рис. 1.3. Структура доходів бюджету Авангардівської селищної ради (без урахування трансферт) у 2020 році, %

У порівнянні з 2019 роком надходження на збільшилися 12,3%, а саме на 19954,4 тис. грн (надходження 2019 року склало 156139,8 тис. грн).

Загальний фонд бюджету виконано на 106,9%, при плані142800,5 тис.грн. фактично надійшло 152647,1 тис.грн., перевиконання складає  9846,6 тис.грн.

Податок та збір на доходи фізичних осіб зведеного бюджету Авангардіської селищної ради виконаний на 106,6 до планових призначень на 2020 рік. При плані 54983,6  тис. грн., фактично надійшло 58600,5 тис.грн., перевиконання плану складає 3616,9 тис. грн.

Рис. 1.4. Динаміка надходжень податку та збору на доходи фізичних осіб у 2019-2020 рр., тис. грн

Податок на майно виконаний на 105,7 %, при плані 53679,0 тис.грн. фактично надійшло 56711,6 тис.грн., перевиконання становить 3032,6 тис.грн.

Рис. 1.5. Динаміка надходжень податку на майно у 2019-2020 рр., тис. грн

Податок на прибуток при плані на 2020 рік 20,1 тис.грн. фактично надійшов в сумі 20,1 тис.грн., виконання забезпечено 100 %.

Акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів виконаний на 118,4 % до планових призначень, план 5500,0 тис. грн., фактично надійшло 6514,3 тис. грн., перевиконання становить  1014,3 тис. грн.

Акцизний податок  з виробленого в Україні пального виконано на 111,1%. Перевиконання склало 400,4 тис. грн.

Акцизний податок  з ввезених на митну територію  України пального виконано на 105 %. Перевиконання склало 668,3 тис. грн.

Єдиний податок за  2020 рік надійшов у сумі 11768,7 тис. грн., виконання планових показників (план 10803,9 тис. грн.) становить 108,9%, або більше на 964,8 тис. грн.

Державне мито при плані 1,1 тис. грн., фактично надійшло 1,5 тис. грн.

Спеціальний фонд зведеного бюджету без трансферт за 2020 рік виконано  на 109,6 %, при плані 21031,8 тис.грн. фактично надійшло 23047,6 тис.грн., перевиконання складає 2015,8 тис.грн.

Екологічний податок при плані на  2020 рік 36,3 тис. грн. фактично надійшов у сумі 30,2 тис. грн., виконання складає 83,3 % або менше  на 6,1 тис. грн.

Кошти від продажу землі за 2020 рік надійшли у сумі 5153,6 тис. грн., при плані – 4967,7 тис.грн.,виконання планових показників склало 103,7 %.

Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту склало 15886,1 тис.грн. План виконано на 110,2 %.

Власні надходження бюджетних установ за  2020 рік надійшли у сумі 1977,7 тис. грн., при плані 1612,5 тис. грн.

Видаткова частина загального фонду бюджету Авангардівської селищної ради  2020 році виконана в сумі 117132,5 тис. грн., при річному плані 143894,8 тис. грн., що складає 81,4 % виконання.