Соціальний захист населення – один із головних пріоритетів громади
Соціальний захист населення – один із головних пріоритетів громади.
Сфера соціального захисту населення – одна з найбільш наближених до людей, знає їхні труднощі та покликана допомагати людям, які цього потребують. Адже по соціальний захист ідуть не з добра чи бажаної волі, складні життєві обставини змушують шукати підтримки та допомоги, а тим паче зараз, під час війни, яка повністю змінила звичне життя українців. ЇЇ наслідки всюди, тож потрібно буде досить часу, аби загоїти рани та полегшити травмовані долі. І якраз соціальна робота йде у фарватері цих реабілітаційних процесів.
Сьогодні надійним помічником для великої кількості людей громади є Відділ соціального захисту населення Авангардівської селищної ради. Начальник відділу – Леонід Леонідович Горбачов в перші дні повномасштабного вторгнення добровільно пішов до лав ЗСУ та зараз знаходиться на військовій службі. На час мобілізації Леоніда Леонідовича відділ очолює Жанна Георгіївна Дерлі, яка охоче відповіла «Сучасному Авангарду» на питання про роботу Відділу соціального захисту населення під час війни.
– Жанно Георгіївно, з початком повномасштабного вторгнення навантаження на ваш відділ значно збільшилось. Як вам вдається з усім справлятися? Вирішення яких питань зараз в пріоритеті?
– Так, дійсно з’явились питання, до яких ми були не готові та які ми раніше не вирішували. До громади перемістились люди, які були змушені залишити свої домівки та потребували нашої допомоги і підтримки. Багато наших жителів пішли захищати Батьківщину, дома залишились їх родини, які також потребують уваги. Розпочалась співпраця з благодійними фондами, які пропонували допомогу. Ми навчились опановувати себе, шукати внутрішні сили, щоб бути корисними людям: вислуховували, пакували продуктові набори, вивчали нормативну базу, враховували досвід інших громад. Тож повномасштабне вторгнення стало для нас не лише випробуванням на професійність, оперативність, людяність, а й на стресостійкість.
Наразі, пріоритетними є питання психологічної підтримки, допомоги внутрішньо переміщеним особам, ветеранам, родинам наших захисників та захисниць, сім’ям загиблих героїв, вразливим верствам громади.
– Щодо соціального забезпечення військовослужбовців та їх родин. На місцевому рівні діють ряд програм для підтримки наших військових. Розкажіть, буд ласка, про це більше. На яку саме допомогу вони можуть розраховувати?
– Військові – це наш захист від ворога, вони виносять на собі весь тягар війни, але і в цих титанів ресурси не безмежні. Тому нашою відповіддю має бути всебічне поповнення цих ресурсів, піклування про тих, кого війна змусила плакати від горя. Тільки нероздільністю тилу і фронту можна здолати ворога. Авангардівська громада затвердила кілька програм, які спрямовані на фінансову підтримку військовослужбовців і родин загиблих захисників та захисниць.
Так, «Цільова комплексна програма надання матеріальної допомоги мешканцям громади» передбачає надання:
-разової виплати у розмірі 30 тисяч гривень, особам, які були мобілізовані на військову службу;
-одноразової адресної грошової допомоги до Дня захисника та захисниці України учасникам бойових дій. У 2024 році 348 осіб в громаді отримали таку виплату;
-одноразової грошової допомоги військовим на лікування, які отримали поранення в ході бойових дій або перебували в місцях несвободи;
-одноразової грошової допомоги членам сімей військових, які загинули в ході проведення бойових дій або померли в результаті отриманих поранень під час ведення бойових дій;
-одноразової матеріальної допомоги на відшкодування витрат, понесених членами сімей загиблих захисників на встановлення надгробних пам’ятників військовослужбовцям, які брали безпосередню участь у збройному конфлікті внаслідок військової агресії рф проти України.
Для вшанування пам’яті героїв, які поклали своє життя за захист України від ворога Авангардівська селищна рада затвердила порядок присвоєння звання «Почесний громадянин Авангардівської громади» загиблим захисникам та захисницям із врученням посвідчення та відзнаки родичам загиблих. Програма виплати винагороди Почесним громадянам Авангардівської громади передбачає надання разової виплати протягом 5 років в розмірі 30 тисяч гривень члену сім’ї загиблого військового.
Діє програма надання разової виплати у розмірі 100 тисяч гривень родині діючого військовослужбовця ЗСУ у разі придбання ним житла на території Авангардівської громади в 2024 році.
Другий рік в громаді діє Програма виплати разової грошової допомоги у розмірі 35 тисяч гривень при народженні дитини в родині військових, яка спрямована на підтримку сімей з дітьми та заохочування їх до покращення демографічної ситуації в Україні.
– Чи вдається тримати соціальне забезпечення інших пільговиків на довоєнному рівні?
– Так! Як би нам не було важко, але соціальний захист є проявом того, як влада ставиться до громадян. На жаль, війна забрала в нас спокійне життя і кожен день несе в собі небезпеку, тому маємо працювати з надпотугою, аби в такий буремний час жителі громади могли себе почувати в соціальній безпеці. Як і раніше, допомогу отримують особи з інвалідністю, люди похилого віку, ліквідатори аварії на ЧАЕС, мешканці громади, які потребують допомоги на лікування, діти з багатодітних сімей, діти під опікою. Надається натуральна допомога різним категоріям населення.
– З місцевого бюджету забрали «військовий ПДФО», що був солідною підтримкою. Чи не стало це перешкодою для виконання заявлених місцевих соціальних ініціатив?
– Звичайно, на сьогоднішній день багато підприємств скоротило свої потужності або взагалі не працюють. Переформування бюджетних статей скоротило надходження до бюджету територіальної громади. Але, незважаючи на зменшення доходної частини бюджету, керівництво громади забезпечує фінансування всіх затверджених програм на довоєнному рівні та виконує зобов’язання соціального характеру.
– Сьогодні багато гарних ідей вдається втілювати у співпраці з громадськими організаціями та благодійними фондами. З ким тісно співпрацюєте?
– Дійсно, Авангардівська громада з перших днів повномасштабного вторгнення тісно співпрацює з багатьма громадськими організаціями та благодійними фондами.
За сприяння Авангардівської селищної ради в рамках проєкту «Надання соціально-психологічної підтримки сім’ям з дітьми вразливих категорій в період війни», який впроваджував БФ «Вітрила дитинства» за підтримки МБО БФ «СОС Дитячі містечка України», протягом 2022-2023 років змогли отримати соціальні, психологічні та юридичні послуги, як внутрішньо переміщені особи, так і вразливі категорії населення громади.
Тісно співпрацюємо з БФ «Право на захист», який підтримує безпечні простори для дітей і жінок, надає фінансову, безоплатну юридичну та психологічну допомогу, соціальний супровід вразливим категоріям людей (людям похилого віку, ВПО, людям з обмеженими можливостями, людям, які постраждали від війни та іншим).
Від початку повномасштабної війни всебічно Авангардівську громаду підтримує французька неурядова гуманітарна організація ACTED. Зокрема, завдяки спільним зусиллям ACTED з Авангардівською селищною радою, в травні цього року відбулося відкриття простору для ВПО, де кожна людина може отримати якісні соціальні послуги та необхідну допомогу.
Відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації АCTED UKRAINE надав Авангардівській громаді в рамках проєкту 64FIA «Сприяння переходу до довгострокових рішень для ВПО у Чернівецькій, Одеській та Вінницькій областях» благодійну допомогу у вигляді вантажного автомобіля RENAULT EXPRESS VAN. Авто використовується для забезпечення потреб ВПО в громаді.
За сприяння ACTED 43 жителі громади отримали грантову допомогу в рамках Програми екстреної підтримки засобів до існування за фінансової підтримки Агенства США з міжнародного розвитку, спрямованої на підтримку господарської діяльності (включаючи домашнє виробництво продуктів харчування, створення та відновлення комерційної діяльності).
Досить тісно співпрацюємо з БФ «Мами Одеси», який допомагає внутрішньо переміщеним особам з дітьми, сім’ям, в яких виховуються діти-інваліди, прийомним та опікунським сім’ям та всім іншим, хто потребує допомоги.
У рамках програми «Міста і громади, вільні від домашнього насильства», з метою забезпечення функціонування місцевої системи реагування на випадки домашнього насильства, Авангардівською територіальною громадою отримано технічну підтримку від UNFPA для «Денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі». Зокрема, надано фінансування на проведення поточного ремонту приміщення для організації роботи Денного центру з кімнатами для надання тимчасового прихистку постраждалим від домашнього насильства/війни та на придбання обладнання.
І це лише незначний перелік зробленого у громаді за останній час завдяки тісній співпраці з благодійними фондами та громадськими організаціями, яким ми щиро дякуємо за підтримку та допомогу.
-В будь-якій сфері кадри вирішують все, а у вашій тим паче. Розкажіть, будь ласка, про ваш колектив.
– На сьогоднішній день колектив у нас суто жіночий, складається із семи штатних одиниць. У нас відбулось оновлення кадрів, кілька працівниць звільнились за власним бажанням, прийшли нові фахівці, які мають досвід та бажання працювати. П’ять наших спеціалістів працюють у відділі в Авангарді, два інспектори: Людмила Павлівна Мислива та Світлана Леонідівна Гладкова – приймають безпосередньо в Прилиманському та Хлібодарському старостатах.
Хочу зазначити, що в квітні цього року в громаді створена комунальна установа «Центр надання соціальних послуг» Авангардівської селищної ради, який очолює Наталія Валеріївна Гальчинська. До складу «Центру надання соціальних послуг» входять відділення «Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі» і «Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги». У штаті працює 11 осіб. На сьогодні установа надає 5 соціальних послуг мешканцям громади, у тому числі й послугу «догляд вдома», «соціальний супровід». Фахівці «Центру надання соціальних послуг» працюють з внутрішньо переміщеними особами, з особами, які мають інвалідність, з особами, які перебувають у складних життєвих обставинах, проводять зустрічі-навчання та тренінги.
– 3 листопада працівники соціальної сфери відзначатимуть своє професійне свято. Щоб ви хотіли побажати з цієї нагоди своїм колегам?
– Скажу чесно, мені здається, що на таких мудрих, витривалих, стресостійких жінках, які працюють в соціальній сфері і тримається наш тил. Бо робота з людьми ніколи не була легкою, а зараз, під час війни, коли до нас приходять люди, які не лише хочуть отримати допомогу, а ще й психологічну підтримку чи якусь слушну пораду, то працювати емоційно набагато важче, але ми справляємось. Тож бажаю своїм колегам фізичного та ментального здоров’я, злагоди в родинах і всім нам миру, щоб скоріше наші воїни, в тому числі і начальник нашого відділу Леонід Леонідович, повернулися до своїх родин та безпосередньо мирних професійних обов’язків!
Світлана Дідух