Відбувся форуму «Відновлення та розвиток людського капіталу Одеської області: освіта»

Як розвивати Одеську область в умовах війни, яким зараз є стан освіти регіону та які виклики насамперед потрібно долати в цій сфері – серед основних тем форуму «Відновлення та розвиток людського капіталу Одеської області: освіта»

Він пройшов вчора, 8 листопада, у змішаному форматі та зібрав управлінців, зокрема в сфері освіти, усіх територіальних громад Одеської області, яких у регіоні налічується 9⃣1⃣. З фокусом на освіту в його межах обговорили відновлення та розвиток регіону, а також презентували Стратегію розвитку освіти Одеської області на 2023-2027 роки – документ розробив Департамент освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації за підтримки експертів Швейцарсько-український проєкт DECIDE.

Із вітальним словом до учасників звернулися онлайн представники Міністерство освіти і науки УкраїниОксен Лісовий, Міністр освіти та науки України, та його заступник Дмитро Завгородній, Сергій Колебошин, заступник голови Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, а також Андреас Хубер, керівник програми співробітництва Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольство Швейцарії в Україні. Всі вони наголосили на тому, наскільки важливо продовжувати реформи в освіті, навіть в умовах повномасштабної війни, адже йдеться про майбутнє України ✊

💬 «Стратегія розвитку освіти Одеської області – це важливий документ. Він враховує усі нові тенденції та вимоги, які диктує сьогодні війна. Ми переналаштовуємося і дякуємо за підтримку проєкту DECIDE, який підказує, направляє і допомагає нам у цьому, – заявив Дмитро Радулов, заступник голови Одеська обласна державна адміністрація. – Нехай ця Стратегія стане настільною книгою для кожного управлінця. Найголовніше – за 5, 10 та 15 років маємо отримати покоління, яке продовжить справу відбудови та розвитку незалежної демократичної України».

Одеська область – регіон-партнер проєкту DECIDE 🤝 Співпраця триває вже понад три роки – за цей час разом із Одеською ОВА і територіальними громадами проєкту вдалося реалізувати різні ініціативи.

Наприклад, у серпні цього року стартувала «DECIDE: ВІДБУДОВА» 🏫 Ініціатива передбачає підтримку 5⃣ громадам Одещини на облаштування шкільних укриттів. Йдеться про Авангардівська Селищна Рада, Подільська міська громада, Білгород-Дністровська міська рада, Визирську територіальну громаду та Красносільська об’єднана територіальна громада.

💬 «Сьогодні, в умовах повномасштабної війни, ми не лише “гасимо пожежі” та долаємо різні виклики. Ми також думаємо про те, як будемо рухатися у своєму розвитку, і, головне, про відновлення основного ресурсу – людського капіталу. Адже це про відновлення України, про її подальші перспективи, зокрема вступ до ЄС. Ми говоримо про розвиток освіти та людського капіталу із перспективою на 5 років і плануємо реформи. Вірю, що це дасть можливість крок за кроком відновити економіку Одеської області», – наголосила Валентина Полторак, менеджерка проєкту DECIDE.

За її словами, проєкт й надалі підтримуватиме громади Одеської області. Наприклад, ініціатива «DECIDE: ВІДБУДОВА» передбачає освітню програму – команди громад навчатимуть проєктному менеджменту та розвитку активного громадянства у дітей та молоді.

💬 «Руйнування та збитки для економіки нашої країни внаслідок війни настільки масштабні, що інвестиції у відновлення потрібно буде залучати з різних джерел. Уже сьогодні зрозуміло, що відновлення країни насамперед ляже саме на плечі громад, тож управлінці на місцях уже мають вчитися залучати допомогу та інвестиції, управляти проєктами, співпрацювати з міжнародними організаціями та бізнесом», – додала Валентина Полторак.

Розроблення стратегій на рівні регіону, громад і закладів освіти – ще один масштабний напрям, який спільно реалізують в Одеській області 📈 Тож під час форуму обговорили 2⃣ стратегічні документи, які розробляє Одеська ОВА у співпраці із проєктом DECIDE.

Наприклад, Стратегію відновлення та розвитку Одеської області з фокусом на людський капітал сьогодні перебуває на етапі розробки і стане одним з перших стратдокументів щодо відновлення та розвитку регіону в Україні, а Стратегія розвитку освіти Одеської області 2023-2027 роки вже затверджена 🎓 Про роботу над останньою розповіли на форумі.

💬 «Ми не лише працюємо в умовах війни, а й будуємо плани. Дякуємо нашим міжнародним партнерам – проєкту DECIDE – за практичну допомогу, яку відчуваємо на всіх рівнях. Кожен пункт Стратегії, яку ми спільно розробили, маємо виконати. Тим паче, що це не просто ціла книжка, а конкретний план дій для нас, управлінців», – поділився Олександр Лончак, директор Департаменту освіти і науки Одеської ОВА.

Документ визначає такі ключові напрями:

✅ доступність освіти;

✅ кадровий потенціал;

✅ якість освіти;

✅ фінансування;

✅ сформованість системи управління освітою;

✅ комфорт і безпека;

✅ матеріально-технічне забезпечення.

🔎 Саму ж Стратегію розвитку освіти Одеської області на 2023-2027 року можна завантажити за посиланням: bit.ly/3sryDGp

Загалом у межах форуму пройшли 3⃣ дискусійні панелі. Так, їхні учасники обговорили такі теми:

👉 розвиток людського капіталу Одеської області;

👉 відновлення та розвиток освіти регіону;

👉 ресурсне забезпечення розвитку освіти в громадах.

Про кожну із них ми докладно розкажемо трохи згодом! Однак зараз можна переглянути запис усіх дискусій на YouTube: bit.ly/3sqv4Ab

Дякуємо усім, хто долучився! Сподіваємося на подальшу тісну співпрацю!

Агенція регіонального розвитку Одеської області

КЗВО “Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради”