Авангардівській селищній раді – 30 років!

Авангардівській селищній раді – 30!

19 квітня 2025 року Авангардівська селищна рада відзначатиме свій 30-річний ювілей з дня створення. З цієї нагоди пропонуємо поринути в минуле та пригадати трохи історії, з чого все починалося.

Довгий час житлова частина сучасного селища Авангард входила до Сухолиманської, а згодом – до відновленої 22 липня 1985 року Прилиманської сільської ради, куди адміністративно також входили декілька вулиць Ленселища. 18 жовтня 1994 року мешканці житлового масиву Авангард на загальних зборах одноголосно висловили бажання створити свою власну раду (понад 700 осіб із 1454 з правом голосу). Всі також погодилися назвати майбутнє селище Авангард.

Після прийняття відповідної Постанови Президією ВРУ (№ 203/95-ПВ від 04.04. 1995 р.) Одеською обласною радою народних депутатів 19 квітня 1995 року було прийнято рішення «Про включення до облікових даних адміністративно-територіального поділу Овідіопольського району і області селища міського типу Авангард та утворення Авангардівської селищної ради народних депутатів».

27 серпня 1995 року відбулися перші вибори голови і депутатів новоствореної Авангардівської селищної ради народних депутатів. Очолив новостворену раду Олег Семенович Замошніков. Звичайно, що бути першовідкривачем важко і непросто. Перше за що взявся Олег Семенович – це з нуля організовувати роботу новоствореної селищної ради. Адже в органу місцевого самоврядування не було навіть власного приміщення. Довелося орендувати частину приміщень Будинку культури та облаштовувати їх під робочі кабінети селищної ради.

З 1998 по 2010 рік посаду Авангардівського селищного голови обіймав Василь Петрович Спрейс. За керівництва Василя Петровича було зведено будівлю сучасної Авангардівської селищної ради. Колись на її місці стояли сараї, в яких люди тримали різну живність – кіз, свиней, птицю. Колишні колеги згадують Василя Петровича лише добрими словами, зауважуючи, що він завжди був гарним господарем, вимогливим, але справедливим керівником близьким до народу, за що по сьогоднішній день має повагу від односельців. В знак великої пошани керівництвом селища, депутатським корпусом та громадою було вирішено назвати одну з вулиць Авангарду на честь Василя Петровича Спрейса.

Створення Авангардівської селищної ради стало важливим кроком для розвитку громади, дозволило вирішувати низку важливих соціально-економічних питань на місцевому рівні, покращити управління ресурсами та створити основу для подальшого розвитку селища.

У 2010 році головою Авангардівської селищної ради став Сергій Хрустовський. До того він працював юрисконсультом у ТОВ «Авангард-Д» під керівництвом Віктора Добрянського, який став для нього наставником і прикладом справжнього керівника.

Після обрання головою Сергій Григорович зіткнувся з серйозними викликами — серед них скасування ринкового збору, через що громада втратила суттєві доходи. У 2011 році бюджет селища становив лише 22,8 млн грн, чого явно не вистачало на розвиток інфраструктури. Та завдяки ефективній роботі за 5 років бюджет зріс удвічі. Головне — не лише заробити, а й грамотно розподілити кошти. У цьому велике значення мав депутатський корпус, який підтримував ініціативи голови.

У громаді почалися масштабні зміни: збудували нову мережу водопостачання, водонапірну башту, відремонтували бювет, дороги, пішохідні доріжки, утеплили будинки, оновили під’їзди. За порядок у ЖКГ відповідали КП «Драгнава» та КП «Авангардкомунсервіс». Останнє також наводило лад із незаконною торгівлею, рекламними щитами, кладовищем і ринком. У 2015 році відкрилась перша в Авангарді амбулаторія, а в 2016 — перша початкова школа. Було вирішено давню проблему легалізації житла в гуртожитках та гаражів — мешканці отримали право власності на майно. Це стало важливим кроком у відновленні справедливості.

Успішні позитивні зміни дозволили в 2012 і 2016 роках селищу Авангард стати переможцем обласного конкурсу сільських та селищних рад з розвитку соціальної інфраструктури та благоустрою територій.

В Авангарді стало не лише престижно жити, але й зручно вести бізнес. Адже керівництвом громади були створені максимально для цього сприятливі умови. Трансформація Авангарду з невеличкого житлового масиву у велике, сучасне, квітуче, затишне та гостинне селище – це результат щоденної кропіткої праці, прозорих механізмів роботи місцевої влади та зрозумілих алгоритмів взаємодії з бізнесом.  

У 2017 році на адміністративно-територіальній карті України з’явилася Авангардівська територіальна громада шляхом об’єднання двох населених пунктів Овідіопольського району: Авангарду і Прилиманського. Реформа децентралізації відкрила нові можливості для згуртованості громад та стрімкого розвитку на місцях, хоча слід зазначити, що і до цього Авангард був досить самодостатнім населеним пунктом.

Авангардівська громада офіційно сформувалась у 2017 році, ставши однією з наймолодших в Одеській області. З цього часу активні зміни торкнулися всіх населених пунктів громади. У селі Прилиманське, у рамках бюджетної децентралізації, за рахунок власних надходжень та підтримки державного бюджету була змога, зокрема, здійснити капітальний ремонт частини доріг, ремонт вуличного освітлення, капітальний ремонт мереж водозабезпечення та водовідведення, фасадів багатоквартирних будинків та капітально відремонтувати амбулаторію загальної практики – сімейної медицини у Прилиманському з придбанням сучасного обладнання; здійснено капітальний ремонт будівлі Прилиманського ліцею та благоустрій території закладу. Було вирішено проблему з опаленням у Прилиманському будинку культури, який до цього майже тридцять років не працював узимку. Відкрито спортивний майданчик, скейт-парк, дитячий ігровий майданчик, аби діти та молодь села мали де проводити своє дозвілля з користю. За 2018-2021 роки на розвиток інфраструктури села Прилиманське було виділено понад 150 мільйонів гривень.

У 2021 році, за результатами конкурсу, який проводиться Одеською обласною радою село Прилиманське було визначене «Кращим сільським пунктом з благоустрою в Одеській області».

У грудні 2019 року в результаті добровільного приєднання до складу Авангардівської громади увійшло село Нова Долина, яке теж поступово почало видозмінюватися. Було здійснено реконструкцію громадського будинку з  господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами Новодолинського  ліцею. Вирішено питання із харчуванням школярів, що було вкрай важливим. Здійснено капітальний ремонт вулиці Шкільна з облаштуванням пішохідної доріжки, аби дітям та педагогам було зручно добиратися до навчального закладу. Створене віддалене робоче місце адміністратора ЦНАП.

У грудні 2021 року за результатами конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування у 2021 році» Авангардівська селищна рада була відзначена дипломом ІІ ступеня за практику «Молодь ініціює будівництво скейт-парків у всіх населених пунктах Авангардівської територіальної громади» (тема «Згуртованість громади»). Скейт-парк, збудований в селі Нова Долина, став частиною проєкту-переможця. У 2023 році с. Нова Долина Авангардівської громади визначено «Кращим сільським населеним пунктом з благоустрою в Одеській області».

Після виборів 25 жовтня 2020 року до Авангардівської територіальної громади приєднались також селища Хлібодарське та Радісне. З часу об’єднання жителі Хлібодарського старостинського округу відзначають позитивні  зміни, які тут відбуваються – починаючи з благоустрою та закінчуючи розвитком інфраструктури, покращенням соціальних й адміністративних послуг, які надаються населенню.

В березні 2021 року розпочала свою роботу новозбудована амбулаторія, восени 2021 року завдяки зусиллям керівництва громади вперше за багато років опалювальний сезон для жителів багатоквартирних будинків Хлібодарського старостинського округу розпочався вчасно. Авангардіська селищна рада вклала значні кошти для поточно ремонту котелень та надала фінансову підтримку для докупівлі газу, що дало можливість своєчасно подати тепло в квартири. Виконані роботи по частковій заміні каналізаційної системи та мереж теплопостачання і водовідведення в центальній частині селища. Значно покращено матеріально-технічну базу місцевого комунального підприємства.

Сьогодні Авангардівська громада є самодостатньою й економічно спроможною, де надходження до бюджету від суб`єктів підприємництва дають змогу успішно розвивати культурно-освітню, соціальну, житлово-комунальну сфери діяльності. Наразі, громада має один із найкращих показників економічної незалежності серед інших громад України.

Авангард є одним із перших населених пунктів в Одеській області, де відкрився Центр безпеки громадян. А новозбудований на житловому масиві «Сьоме небо» дитячий садочок «Мадагаскар» входить до найкрасивіших об`єктів країни.

У лютому 2022 року життя кожного з нас змінилося. Це стосується і роботи Авангардівської селищної ради, яка в нових умовах зосередилася на підтримці військових, їхніх родин, ВПО та всіх, хто потребує допомоги.

У 2022 році Авангардівська селищна рада прийняла ряд місцевих програм, кошти яких були спрямовані на забезпечення Збройних Сил України та підрозділів територіальної оборони, соціальну підтримку військових та їх сімей. Попри втрату військового ПДФО у 2023 році, продовжує виконувати всі запити військових. Ще до повномасштабного вторгнення громада допомагала армії й підтримувала зв’язок із військовими частинами.

У 2024 році Авангардівська селищна рада підписала угоду про шефські зв’язки з Військово-морським ліцеєм імені віце-адмірала Володимира Безкоровайного. Ми всебічно підтримуємо заклад, сприяючи вихованню майбутніх захисників і захисниць України, та плануємо будівництво нового ліцею на території нашої громади через обмеженість земельної ділянки для розміщення повноцінного навчального закладу за адресою його теперішнього розташування.

Громада опікується понад 5 тисячами ВПО, активно співпрацює з обласними й районними структурами, благодійними та міжнародними організаціями. Збережено всі соціальні програми: підтримка малозабезпечених, людей з інвалідністю, літніх, багатодітних родин та дітей під опікою.

Важливим залишається питання безпеки дітей. Протягом 2022–2024 років збудовано й оновлено укриття в школах і садочках, що дозволило забезпечити офлайн-навчання.

Незважаючи на важкі часи, Авангардівська громада в 2024 році спромоглася відкрити відразу два заклади освіти на своїй території – Авангардівський ліцей, будівництво якого було розпочато ще до повномасштабного вторгнення в рамках програми «Велике будівництво» Президента України Володимира Зеленського, та філію ЗЗСО «Прилиманський ліцей» на житловому масиві «Сьоме небо», де учні 1-4 класів здобувають знання у сучасних класах, облаштованих всім необхідним для якісного і безпечного освітнього процесу. Влітку 2024 року в Авангарді на території житлового містечка «Artville» для зручності жителів було відкрито філію Авангардівської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини.

Авангардівська територіальна громада продовжує розвиватися, по можливості втілювати у життя заплановані проєкти, комунікувати і налагоджувати співпрацю з іншими громадами та іноземними партнерами, незважаючи на війну.
У 2023–2024 роках підписано меморандуми зі Слобожанською ТГ (Дніпропетровська область), Аненій-Нойською радою й містом Яловені (Республіка Молдова), Роганською ТГ (Харківська область), Кривоозерською ТГ (Миколаївська область), Коростенською і Малинською громадами (Житомирська область) та Благовіщенською ТГ (Кіровоградська область).

Авангардівська громада своїм прикладом показує іншим, що й у важкі часи випробувань можна бути рішучими та розвиватися. Головне – не боятися змін та вміло розпоряджатися отриманими ресурсами.