Державна програма протезування: корисні матеріали та посилання
Мінсоцполітики пропонує вашій увазі добірку корисних матеріалів, що можуть стати в нагоді для комунікації. Це допоможе донести необхідну інформацію про державну програму протезування на регіональному рівні.
- Заява про забезпечення засобом реабілітації: що потрібно знати
- Одна заява — декілька засобів реабілітації: як подати та на що звернути увагу
Докладне роз’яснення, як і куди можна подати заяву про потребу в допоміжному засобі реабілітації (ДЗР). Розглядаються усі можливі варіанти — онлайн та особисте звернення до уповноваженої установи. - Мінсоцполітики спростило подання заяв для отримання засобів реабілітації
На Соціальному порталі Мінсоцполітики soc.gov.ua з’явилася можливість подавати заяву про забезпечення засобом реабілітації. Зараз сервісом можуть скористатися люди, які пройдуть оцінювання повсякденного функціонування експертними командами з 1 січня 2025 року.
- Уряд розширив можливості для військових отримати високофункціональні протези
Учасники бойових дій можуть отримувати високофункціональний протез без проведення первинного протезування, якщо це рекомендовано мультидисциплінарною реабілітаційною командою (МДРК), а також у всіх випадках високої ампутації кінцівки або подвійної ампутації.
- Підтримка захисників: у Мінсоцполітики підвищили граничні ціни на високофункціональні протези
- Онлайн-платформа protez.msp.gov.ua
Ресурс допоможе розібратися із кожним етапом отримання засобу реабілітації — від подання заяви і до отримання самого виробу.
Так, на платформі, зокрема, докладно описано про:
- види засобів реабілітації та як їх отримати;
- можливість отримати компенсацію за самостійно придбаний виріб;
- ремонт та обслуговування.

Заява про забезпечення засобом реабілітації: що потрібно знати
1 січня 2025 року на Соціальному веб-порталі електронних послуг Мінсоцполітики запрацював сервіс подання заяви про забезпечення допоміжним засобом реабілітації (ДЗР). Роз’яснюємо, хто вже ним може скористатися та які є інші способи подання заяви
Онлайн
Це можна зробити на Соціальному порталі Мінсоцполітики або, як і раніше, через Електронний кабінет особи з інвалідністю .
Соціальний портал Мінсоцполітики — soc.gov.ua
Зараз, на першому етапі, сервіс на порталі доступний для людей, які пройдуть оцінювання повсякденного функціонування експертними командами. Їхня робота стартувала 1 січня 2025 року на заміну МСЕК. Інформація з рішення експертної команди буде передаватися до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС), тож вона автоматично відобразиться в особистому кабінеті на порталі.
1. Увійдіть на Соціальний портал Мінсоцполітики за допомогою КЕП, УЕП або BankID.
2. Оберіть «Заява про забезпечення допоміжним засобом реабілітації»,після чого натисніть «Подати заяву»
3. Заповніть заяву — дані підтягнуться автоматично.
4. Ви також зможете оновити інформацію про себе в особистому кабінеті, натиснувши «Відомості про мене».
5. Підпишіть заяву електронним підписом.
6. Перевірте статус заяви на порталі в розділі «Мої заяви».
Після того, як заяву опрацюють, в особистому кабінеті з’явиться е-направлення про забезпечення засобом реабілітації.
Важливо: якщо до 1 січня 2025-го отримано інший документ, що підтверджує потребу в засобах реабілітації, як-от висновок МСЕК, ви можете обрати інший зручний спосіб подати заяву. Варіанти наведені нижче.
Електронний кабінет особи з інвалідністю (ЦБІ)
Такий сервіс дозволяє подавати не лише заяву на отримання засобу реабілітації, а також заявку до обраного підприємства. Крім того, можна подати заяву про виплату компенсації за самостійно придбаний виріб — функція тимчасово недоступна на Соціальному порталі Мінсоцполітики.
1. Увійдіть в Електронний кабінет особи з інвалідністю . Вам потрібно пройти первинну реєстрацію , якщо не обліковані в Централізованому банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ).
2. Якщо ви вже зареєстровані в ЦБІ, пройдіть вторинну реєстрацію , після чого отримаєте повний доступ до функціоналу кабінету.
3. Натисніть «Заяви на потребу в технічних засобах реабілітації» та заповніть обов’язкові поля у формі заяви. Докладна інструкція — за посиланням .
4. Прикріпіть файли — відсканові копії документів.
5. Підпишіть заяву електронним підписом.
6. Перевірте статус заяви в особистому кабінеті.
Письмова заява
Це можна зробити, звернувшись до однієї з найближчих установ у вашій громаді:
- до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення (ОСЗН);
- до територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ФСЗОІ).
Подаючи заяву про забезпечення засобом реабілітації, потрібно додати такі документи:
- висновок або інший документ, що підтверджує потребу в засобах реабілітації;
- паспорт/свідоцтво про народження або інший документ, що підтверджує особу;
- ідентифікаційний код.
Зверніть увагу! В окремих випадках можуть бути потрібні додаткові документи.
Крім того, подати заяву можна через працівника територіального відділення ФСЗОІ або через соціального працівника закладу, в якому отримуєте медичну або реабілітаційну допомогу.
Заяву опрацюють протягом 3-х робочих днів з дати звернення, після чого буде сформоване електронне направлення про забезпечення засобом реабілітації.
Нагадаємо, що Мінсоцполітики спростило подання заяв для отримання засобів реабілітації.
Одна заява — декілька засобів реабілітації: як подати та на що звернути увагу

Із 1 січня 2025 року впроваджена нова система оцінювання повсякденного функціонування людини — відтепер рішення ухвалюють експертні команди, які замінили МСЕК. Також подати заяву про отримання допоміжного засобу реабілітації (ДЗР) стало простіше. Мінсоцполітики нагадує, як це відбувається.
Заяву про забезпечення засобом реабілітації можна подати онлайн або через найближчий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (ОСЗН), а також територіальне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
У випадку подання заяви онлайн формується одна заява на усі призначені засоби реабілітації або лише на ті, які людина хоче отримати в даний момент. Дублювати заяву на кожен окремий виріб не потрібно. У випадку особистого звернення людини до ЦНАП, ОСЗН та територіального відділення ФСЗОІ, фахівці реєструють заяву за допомогою Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС), в якій вказують всі призначені людині засоби реабілітації. Однак вносити такі дані потрібно, якщо інформація у системі не підтягнулася.
Важливо: це не означає, що всі призначені засоби реабілітації потрібно замовляти в одного підприємства. Після перевірки поданих документів територіальним відділенням ФСЗОІ, людина отримує направлення на кожен виріб окремо. З ним можна звернутися до будь-якого підприємства (або кількох) на вибір, щоб замовити призначені їй засоби реабілітації.
Термін розгляду — протягом 3-х робочих днів із дати подання заяви. Статус розгляду заяви відображається в особистому кабінеті на Соціальному порталі Мінсоцполітики або відповідну інформацію можна отримати в органі, до якого таку заяву подавали.
Ознайомитися із деталями про кожен крок та відповідями на часті запитання можна на онлайн-платформі про державну програму протезування за посиланням .
Нагадаємо, що Мінсоцполітики оновило типові інформаційні картки адмінпослуг соціального характеру.
Реформа єПотенціал: Мінсоцполітики спростило подання заяв для отримання засобів реабілітації

На Соціальному веб-порталі електронних послуг Мінсоцполітики soc.gov.ua з’явиться можливість подавати заяву про забезпечення допоміжним засобом реабілітації (ДЗР).
«Реформа єПотенціал — це наша відповідь на вимоги часу та необхідність удосконалення системи соціального страхування. Ми зосереджуємося на підтримці тих, хто цього потребує, а цифровізація дозволить спростити та автоматизувати ключові процеси. Тому ми розширюємо сервіси на Соціальному порталі Мінсоцполітики», — сказала Оксана Жолнович, Міністерка соціальної політики України.
Мінсоцполітики спрощує механізм подання заяви про забезпечення засобом реабілітації — це можна буде зробити в особистому кабінеті на Соціальному порталі Мінсоцполітики.
Як відомо, 1 січня 2025-го запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що замінять застарілу систему МСЕК. Відомості про результати оцінювання передаватимуться до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС). Тож авторизувавшись на порталі, відомості з рішення експертної команди автоматично відобразяться в особистому кабінеті, що дозволить швидко та зручно громадянам, на підставі висновку подати заяву про свою потребу в засобах реабілітації.
Як це працюватиме:
- Увійдіть до особистого кабінету на Соціальному порталі Мінсоцполітики за допомогою КЕП, УЕП або BankID.
- Оберіть «Заява про забезпечення допоміжним засобом реабілітації»,після чого натисніть «Подати заяву»
- Заповніть заяву — дані підтягнуться автоматично. Ви також зможете оновити інформацію про себе в особистому кабінеті, натиснувши «Відомості про мене».
- Підпишіть заяву електронним підписом.
- Перевірте статус заяви на порталі в розділі «Мої заяви».
Після того, як Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (ФСЗОІ) опрацює заяву, е-направлення на забезпечення ДЗР з’явиться в особистому кабінеті. Якщо така заява була подана раніше, ви також зможете переглянути її статус на порталі.
Важливо: можливість подати заяву про виплату компенсації за самостійно придбаний ДЗР на порталі поки не буде доступною.
Онлайн це можна зробити через Електронний кабінет особи з інвалідністю.
Ухвалені Урядом зміни також передбачають, що письмові заяви розглядатимуть швидше на місцях. Зокрема, працівники органів соціального захисту населення та центрів надання адміністративних послуг матимуть доступ до ЄІССС, а отже оформлення такої заяви займатиме менше часу. Крім того, передавати папери до територіального відділення ФСЗОІ не потрібно буде, як раніше.
Уряд розширив можливості для військових отримати високофункціональні протези.
Кабінет Міністрів України підтримав зміни, що ініціювало Мінсоцполітики, до Порядку протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності (Постанова № 518 від 01.10.2014). Такі зміни, зокрема, розширюють можливості для військових отримати високофункціональні протези.
Відтепер учасники бойових дій зможуть отримати високофункціональний протез без проведення первинного протезування, якщо це рекомендовано мультидисциплінарною реабілітаційною командою (МДРК), а також у всіх випадках високої ампутації кінцівки або подвійної ампутації. «Ми прагнемо створити всі необхідні умови, щоб процес отримання протезу був максимально спрощений. Вдосконалюючи процедуру, забезпечуючи можливість отримувати інноваційні протези, ми підтримуємо наших захисників та захисниць, які отримали складні поранення», — сказала Оксана Жолнович, Міністерка соціальної політики України.
Високофункціональний протез поєднує в собі сучасні технології та інноваційні матеріали, що дозволяють відновити базові функції, а також виконувати складні рухи та дії. Раніше отримати такий виріб можна було лише через 12 місяців після первинного протезування.
Серед нововведень також:
- висновок мультидисциплінарної реабілітаційної команди (МДРК) визначено як документ, що підтверджує можливість протезування високофункціональними протезами без первинного протезування відповідно до Порядку, передбаченого Постановою КМУ від 05.04.2012 року № 321;
- скорочено строк експлуатації протезу, отриманого при первинному протезуванні, а також для військових, які повертаються до служби, — до 3 років;
- вдвічі збільшено норматив забезпечення військових вкладишами для кукс верхніх і нижніх кінцівок;
- унормовано внесення інформації про високофункціональний виріб, отриманий за рахунок благодійної або гуманітарної допомоги, до Централізованого банку даних проблем з інвалідності (ЦБІ);
- скорочено перелік документів, які протезно-ортопедичні підприємства подають до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю щодо забезпечення військових високофункціональним протезом.
Додатково змінами до Наказу Мінсоцполітики від 25.05.2022 № 158 підвищено граничну вартість високофункціональних протезів для учасників бойових дій. Так, залежно від рівня ампутації гранична ціна протезу верхньої кінцівки досягає майже 4,3 млн гривень, а нижньої кінцівки — до 3,8 млн гривень.
Окрім цього, до наказу внесені зміни, що розширюють доступ до забезпечення виробами підвищеної функціональності.
До переліку виробів додали:
- протез плеча із зовнішнім джерелом енергії з електронним ліктьовим вузлом;
- протез після вичленення в плечевому суглобі із зовнішнім джерелом енергії з електронним ліктьовим вузлом;
- протез стегна модульного типу з колінним вузлом Genium X3 з електронним керуванням;
- протез після вичленення в тазостегновому суглобі модульного типу з колінним вузлом Genium X3 з електронним керуванням.
Ресурс постійно оновлювлюють і доповнювнюють, зважаючи на зміни в державній програмі та нові запити користувачів.